סביבה וחיי הטבע

 

 

בעלי החיים וצמחים חיים לפי קצב שהוא קשוב לכוכב הלכת שלנו, מחזוריות יממה מורכבת מ24 שעות. זו תכונה בירושה שמועברת דרך הגנים של מינים רבים. בני אדם יכולים להבחין בשינוי במחזור היממה שלהם כאשר הם טסים במטוס בין מס' אזורי זמן שונים, מצב זה מאופיין ומתבטא בתחושת עייפות , ישנוניות, ו/או בתחושה כללית מוזרה שמשהו פשוט "כבוי". חיות בר ודגים חווים את אותה תופעת חוסר התמצאות כאשר יש יותר מדי אור מלאכותי בלילה, אליו הם נחשפים ומושפעים, מאחר וכל צורת החיים שלהם, קרי, חיזור, התנהגות שלטונית, חיפוש אחר אוכל, נדידה ושינה של בעלי החיים נקבעים ע"י אורך הלילה. זיהום אור שלילי משבש את הדפוסים העתיקים הללו של בעלי החיים, כשם שלאדם משתבש מחזור יממה בגלל טיסה באזורי זמן שונים. קראו עוד בהמשך כדי להבין כיצד השפעות שליליות אלו חלות על מינים שונים.
 

ציפורים

 

מינים רבים של ציפורים נודדות או צדות במהלך הלילה. התלות הזו בחושך הופכת אותם לפגיעים ורגישים ביותר לאורות בוהקים באזורים שאמורים להיות חשוכים באופן טבעי. ציפורים נמשכים למקורות אור בוהקים, ועלולים להתביית על קרן האור הבוהקת. הבלבול הזה מוביל למס' אפקטים שליליים כגון: התנגשות של 100 מיליון ציפורים בממוצע שמתות בכל שנה ברחבי צפון אמריקה כתוצאה מהתנגשות בבניינים ומגדלים מוארים בצורה מוגזמת. היות וציפורים נמשכות לאור גדול ובוהק והן לא רוצות לחזור לחושך, הן ממשיכות לעוף ולהתביית על קרן האור הבוהקת עד שהן מתעייפות, נופלות או נהפכות לטרף. אור מלאכותי גורם למיליוני ציפורים לשנות את מסלול הנדידה שלהם ולא להגיע ליעד הטבעי שלהם.ידוע על מקרים רבים בהם עופות ימיים התנגשו במגדלורים, טורבינות רוח, ואסדות קידוח בלב ים.

זוחלים

 

אוכלוסיית הזוחלים מושפעת במידה רבה מזיהום האור, כך לדוגמא, נקבת צב הים אוהבת לקנן בחופי הים חשוכים. האורות הבוהקים שליד החופים פוגעות ביכולתן למצוא מקום בטוח לקינון ביצים. גוזלי צבי הים זוחלים באופן אינסטינקטיבי לכיוון הים, הנותן להם בטחון יחסי מאחר והוא בהיר יותר מפני שטח החופים בגלל השתקפות אורם של הכוכבים והירח. תופעה טבעית זו מתרחשת במשך אלפי שנים, כאשר אור הכוכבים והירח היוו הנקודה הבהירה ביותר על החופים. קיומם של אורות מלאכותיים מבלבלים את גוזלי הצבים הנמשכים לכיוון כבישי הערים. אם הם לא ימצאו את דרכם חזרה לים, הם עלולים למות מהתייבשות או תשישות. זוחלים ליליים אחרים עלולים להתבלבל בגלל אור מלאכותי שפולש לבתים הטבעיים שלהם ובכך הם לשנות את דפוס ההתנהגות הלילית הטבעית שלהם. התנהגויות אלו עשויות לכלול: ירידה בתיאבון מה שגורם לירידה במשקל ובהזדווגות וכתוצאה האוכלוסייה מצטמצמת. חשיפה גדולה יותר לטורפים ופגיעות אדם (למשל פגיעות רכבים...)

יונקים

 

האורות הזוהרים של הערים גורמים ליונקים ליליים רבים ברחבי העולם לחוות הפסד במערכת האקולוגית הלילית שלהם. דוגמאות של יונקים המושפעים הנם עטלפים, דביבונים, תנים, צבי מוס . מינים אלו יכולים לחוות:​ ירידה ברבייה הגורמת לצמצום האוכלוסייה.​ קושי בחיפוש אחר מזון וירידה במשקל.​ חשיפה לטורפים אחרים שעלולים לראותם.​ תמותה מוגברת הנגרמת על ידי שיבוש הראיה הלילית שלהם.
 

חרקים

 

חרקים ועש נמשכים לאורות מלאכותיים ואף נשארים בקרבתם במשך כל הלילה. פעילות זו סביב האור גורמת ל:בזבוז אנרגיה והפרעה להזדווגות ונדידה החרקים, גורמת לצמצום באוכלוסיות החרקים. הופכת אותם לטרף קל עבור עטלפים וטורפי לילה אחרים, מה שגורם לצמצום נוסף של האוכלוסייה. השפעות שליליות על מינים המסתמכים על חרקים כמקור לאוכל.