שמי לילה

 

 

כיום נעשים מאמצים רבים והשקעה של מיליארדי דולרים בבניית טלסקופים רבי עוצמה במטרה לענות לאנושות על שאלות במדע הקוסמולוגיה והאסטרופיסיקה. וכל אלו נכללים תחת שאלה אחת – האם אנחנו לבד? האסטרונומיה הינו המדע העתיק ביותר בעולם והוא מושרש בהיסטוריה ובתרבות האנושות. זכרו את הממצאים של קופרניקוס, גליליאו גלילי ואיינשטיין. תארו לעצמכם גילוי כדור ארץ דומה לשלנו מחוץ למערכת השמש ואת המשמעויות לכך... ובכלל מבט אל תוך נפש האדם להביט אל השמיים זרועי הכוכבים וללכת לאיבוד במרחב האינסופי לשאול שאלות ולהסתקרן. כל זה ימחק אם לא ינקטו צעדים נדרשים להפחתת זיהום האור.
בימים אלה גופים רבים באירופה ומחוצה לה ברחבי העולם, משקיעים הון עתק מכספי הציבור לטובת פיתוח ותחזוקת מתקני אסטרונומיה, כדי לצפות ולחקור את העצמים החיוורים ביותר ביקום. על פני כדור הארץ יש מעט מאוד אתרים המקיימים את כל הקריטריונים התובעניים לציוד הרגיש והמשוכלל, קריטריונים כגון רמה נמוכה של זיהום אור. עקב צמיחה לא מבוקרת של גופי תאורה, אתרי המחקר האסטרונומי נמצאים תחת סכנת סגירה, מה שמרחיק את האנושות מחקר המדע המתקדם. אור הכוכבים עושה מסע בחלל אלינו ממרחק מיליוני שנות אור ולבסוף נחסם בכיפות האור והבוהק שנוצר מעל הערים שלנו, מפנסי רחוב בוהקים ובכך מסתירים את אוצרות היקום הן למדענים והן לאזרחים.
 

מחזירים את שמי הלילה

 

אור הכוכבים עושה מסע בחלל מיליוני שנות אור עד שמגיע לרשתיות עינינו, אך לפני זה, נחסם במעטפת האור אשר יוצרים פנסי הרחובות מעל ערינו ואנו יכולים לראות רק את הכוכבים הבהירים ביותר. כל אחד מאיתנו יכול לתרום להחזרת שמי הלילה וזה מתחיל בכל אחד מאיתנו. אם ננקוט במעשים נוכל להינות מחיסכון כספי, נוף כוכבים, שמירה על הסביבה ואיכות חיים טובה ובריאה יותר. 
הנה כמה כללים שיוכלו לעזור לכם להתחיל.
 
להאיר רק את מה שצריך
כשאנו רוצים להאיר אזור מסוים, כדאי לבדוק אם האור הנפלט מגוף התאורה שהצבנו, גולש מחוץ לאזור הארה הנדרש.  ניתן לפתור זאת באמצעות שינוי זווית גוף התאורה כאשר הוא פועל. 
 
השתמשו באור רק מתי שצריך
השארת גופי תאורה פועלים, כאשר אין אדם באזור הארה הינו בזבוז מיותר של כסף, אפילו כשמדובר במנורות חסכוניות. ניתן לפתור זאת באמצעות התקנת חיישן תנועה, ברגע שיש תנועה במתחם האור נדלק אוטומטי, דבר המרתיע אורחים לא רצויים. או פשוט ניתן לכבות את האור כשאין צורך בו.
 
סיכוך גוף התאורה
אם אין אפשרות לשנות את זווית גוף התאורה, ניתן לכסות את חלקו העליון בכיסוי כדי לנתב את האור לאזור הנדרש להאיר.
 
גוון האור 
אורך גל קצר שנמצא במנורות שפולטות אור לבן (אור קר)  מעל 3000 קלווין מזיק לאסטרונומיה. איגוד ה-IDA וצוות אור מכוון ממליצים על שימוש בנורות שאינם מעל 3000 קלווין.
 
מודעות
כדי להפחית את זיהום האור ולהוביל לשינוי יש לדבר על התופעה. דברו עם הסובבים אתכם על הנושא, צרו את המודעות, כדי לשפר את איכות החיים של כולנו.
 
הפחתת זיהום האור בעיר שלכם
תוכלו לקבוע פגישה עם אחד מנציגי העירייה במחלקת ההנדסה והחשמל, כדי להציג לו את התופעה. צוות המומחים של אור מכוון ישמחו להגיע ולהסביר על התופעה, עם מצגת קצרה ופתרונות, אשר יחסכו כספים רבים לרשות ויפחיתו את הפגיעה בטבע. ליצירת קשר עם צוות ההסברה שלנו לחץ כאן 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

מפת כוכבים מסתובבת

 

מפת כוכבים מסתובבת (פלניספרה) להורדה
השימוש בפלניספרה הוא פשוט ביותר. על מנת לראות את מצב השמיים בתאריך ושעה מסוימים יש להתאים את השעה הרצויה המופיעה על הבסיס לגלגל התאריך המופיע על החלק העליון. כיפת השמיים הנראית מישראל תופיע בתוך החלון האליפטי השקוף.שימו לב: הפלניספרה מעוותת במקצת את כיפת השמיים. הדבר מיוצג ע"י הקווים בחלון השקוף שעל גבי החלק העליון, המציגים אזימוטים (זווית צידוד מהצפון) קבועים והגבהות קבועות מעל האופק. הקווים מייצגים צידוד והגבהה בהפרשים של 30 מעלות זה מזה.הערה שימושית נוספת היא כי באמצעות הפלניספרה ניתן גם לקרוא את זמן הכוכבים. זמן הכוכבים הוא למעשה קו האורך השמיימי (שאותו ניתן לקרוא על החלק התחתון במעגל השעות) של קו המצהר (המרידיאן).
הוראות הכנה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

היקום בכף ידכם 

 

אפליקציה/תוכנה למפת שמיים וירטואלית, ללא עלות.
סטלאריום (Stellarium)
תוכנת אסטרונומיה חופשית המדמה את שמי הלילה וגרמי השמים בדיוק ויזואלי גבוה. התוכנה אשר מופצת תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו הינה תוכנה חינמית המומלצת בשל איכותה ופשטות הפעלתה על ידי גופי חינוך רבים ככלי עזר להכרת השמים ולהוראת אסטרונומיה. סטלאריום זמינה בגרסאות למערכות ההפעלה חלונות, OS-X ולינוקס. נכון לפברואר 2012, גרסת התוכנה העדכנית היא 0.11.1.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לפניכם כלים שתוכלו להשתמש כדי להכיר את הכוכבים, פלנטות והירח.