מפת זיהום אור ישראל 

המפה המוצגת כאן מראה את התפלגות של זיהום האור בארץ (לא להתבלבל עם זיהום האוויר). המיפוי נעשה בעזרת נתונים של לווין DMSP משנת 2009.

המושג זיהום האור מתייחס לתאורה מלאכותית של שמיי הלילה, שלרוב נוצרת ע"י בני אדם. זיהום אור הוא זה שמונע מאיתנו לראות כוכבים ופוגע באקולוגיה באיזורים מאוכלסים.מטרת המפה היא לתת הערכה "לרמת החושך" באתרים שונים ברחבי הארץ.

 

הורדת המפה: מפת זיהום האור בישראל - גודל מלא קובץ JPEG - 2MB, מעודכן: 2009. 

 

הסבר על המפה:​

המפה נבנתה בעזרת נתונים מלווין אמריקאי DMSP, השייך לקבוצת NOAA. הנתונים עדכניים לשנת 2009.רמת זיהום האור, או ליתר דיוק בהירות השמיים בזנית, מקודדת בעזרת צבעים:אדום = שמיים מוארים, ירוק = רמה בינונית, אפור = שמיים חשוכים.רשימה הבאה מראה, בצורה גסה, את התפלגות של בהירות השמיים בהתאם לצבעים במפה. או במילים אחרות בהירת מינימלית של כוכבים שניתן יהיה לראות בזנית, בליל ללא ירח, על נקודה מסויימת במפה. מספר גדול = שמיים חשוכים ורואים יותר כוכבים. כלל החישובים והערכות שבוצעו - מבוססים על ניסיון אישי שלי בלבד, וזה לא בהכרח מדוייק עבור כל מיקום וכל צופה:

 

Gray: < 6.8 magn. sky (2-3 in Bortle scale

Dark blue: 6.7 magnitude sky (4 in Bortle scale

Bright blue: 6.5 magnitude sky (4 in Bortle scale

Dark green: 6.0 magnitude sky (5 in Bortle scale

Bright green: 5.5 magnitude sky (6 in Bortle scale

Yellow: 5.0 magnitude sky (7 in Bortle scale

Orange: 4.5 magnitude sky (8 in Bortle scale

Red, Pink​: < 4 magnitude sky (9 in Bortle scale

 

הסבר על סקלת Bortle ניתן לראות כאן​​

התפתחות זיהום אור בישראל

 

על מנת לנסות להראות את קצב גידול זיהום האור בארץ - מוצגת כאן השוואה בין 2003 ו 2009. החישובים עבור שתי המפות בוצעו עם פרמטרים זהים. אבל מאחר ונתונים של לווין DMSP לא עברו קליברציה לאורך זמן - ההשוואה לא בהכרח מדוייקת.

 

 

עובדה מעניינת שניתן לראות כאן: כמות התאורה גדלה כמעט בכל האיזור, פרט לדרום לבנון - שם התרחשה נפילה משמעותית של כמות זיהום האור.​מפות ישנות:את הגרסה הישנה של המפה משנת 2003 ניתן להוריד כאןאת מפת האורות הישנה של ישראל משנת 2003 ניתן להוריד כאן​הערה: מפה משנת 2003 שהוצגה באתר זה בעבר - חושבה עם פרמטרים שונים, לכן אין משמעות להשוואה בינה לבין מפת זיהום האור החדשה.